Dekoratif Yemek Masası için Öneriler

Büyük aile yemekleri, arkadaş toplantıları yada sevdiklerimiz için. Birlikte yemek yemek birçoğumuz için oldukça önemli zamanlardan. Yakınlarımızı yemeğe davet etmek ise biraz meşakkatli ve yorucu olabilir. Ama yemek masasından mutlu kalkmaları her şeye değer. Misafirlerinize yada sevdiklerinize sunacağınız yemekler kadar yemek yerken oturdukları yemek masası ve dekorasyonu da bir hayli önemli. Peki yemek masamızı nasıl hazırlamamız gerekiyor?

Yemek Masasi

Yemek masası seçerken yemek odanızın şekline göre seçmek gerekir. Yemek alanı dar ince bir alansa dikdörtgen veya elips masaları seçmelisiniz. Buna karşılık kare alanlarda yuvarlak veya kare yemek masaları seçmek akıllıca olacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus masa ve sandalyelerin yerleşiminden sonra yemek masası düzeni etrafında 80cm ila 100cm arası mesafe bırakmaktır. Misafiri bol olup ta yer sıkıntısı çeken aileler için, ortadan genişletilen, eklentili masaları tercih edilebilir. Masanın yüksekliği de misafirlerinizin rahat etmeleri için önemlidir. Rahat bir pozisyonda yemek yemek her şeyden önemlidir. Fakat bu durum masayla beraber seçeceğiniz sandalyelerin yüksekliğiyle dengelenebilir. Yemek masası sandalyesi seçerken de dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu bağlamda olabildiğince ergonomik sandalyeler seçmek gereklidir. Çok sert yada çok yumuşak minderli sandalye seçimi. Konuğunuzun sandalyeye oturduğu ilk andan itibaren dikkatini dağıtacak veya rahatsızlık verecektir. Kolçaklı sandalyelerden kesinlikle kaçının. Masa etrafına yerleştireceğiniz sandalyelerin aralıkları da önemli hususlardan. Çok aralık bırakmak dekorasyonu bozarken çok sık yerleştirmek ise yemek yiyen ve servis yapan için bir çok sıkıntıya sebep olacaktır.

Masa ve sandalyelerinizi konumlandırdıktan sonra birazda yardımcı elemanlara değinelim. Masa örtüsü üzerine koyacağınız tabak, çatal vb öğelerin görselliğini arttırmakla beraber masanızın yemek sonrasında temizliğini kolaylaştıran bir elemandır. Masa örtüsü seçiminde dikkat etmeniz gereken husus masanızın şekli ve ebatlarına uygun örtüler kullanmanız. Gereğinden büyük örtüler fazla sarkarak misafirlerinizin dizlerine kadar değecek, Kısa örtüler ise yukarıya katlanarak nahoş bir görüntüye sebep verecektir. Masa örtüsü seçerken değinilecek bir diğer nokta ise desen ve rengidir. Eğer tabaklarınızda desen varsa kesinlikle düz renkler kullanın. Böylelikle masa örtüsü tabaklarınızdaki deseni daha da ortaya çıkaracaktır. Desenli masa örtüsü kullanmak isteyenler için tavsiyemiz desenlerin, bütünlüğü sağlamak için olabildiğince küçük tutulmasıdır. En çok tercih edilen masa örtüsü rengi beyazdır. Koyu renkler kesinlikle tercih etmeyin. Beyaz ve beyaz tonları misafirlerinizin ferah bir ortamda yemek yemelerine yardımcı olur. Samimi yemek masalarında Masa örtüsü es geçilerek dikdörtgen amerikan servis altlıkları tercih edilebilir.

Yemek Masası Önerileri

Masamızı ve örtümüzü hazırladık şimdi sıra takımlarımızın ve diğer yardımcı elemanların yerleşimine geldi. Tabaklarınız masa düzeninin önemli öğelerindendir. Bir kişilik servis ortalama 60cm ila 70 cm genişliğinde olmalıdır. Bu alanın orta kısmına çatal, bıçak vb, öğeleri ve tabağınızı yerleştireceksiniz. Salata ve ortak tabaklar ise misafirin kolay erişebileceği şekilde yerleştirilmeli. Sofra yerleşimini düzgün yapabilmek için önce sandalyeleri oranlayarak masaya yerleştirebilir ve sandalyelerinizi bir kaide olarak kullanarak masanızın kalan elemanlarını yerleştirebilirsiniz. Bu uygulama oldukça pratik olmakla beraber muntazam bir yerleşime de olanak vermektedir. Aşağıdaki resimden faydalanarak Çatal, Kaşık, bıçak, tabak vb. öğelerin yerleşimleri konusunda fikir edinebilirsiniz.

Yemek masası aydınlatması ise kesinlikle tepeden ve yeteri kadar ışıklandırma ile yapılmalıdır. Çok parlak ışıkta olduğu kadar karanlık bir ortamda yemek yemek sıkıntı verici durumlar yaratabilir. Tabaklarınızın yanına hafif rulo yapılarak peçete yüzüğü geçirilmiş kumaş yada kağıt peçeteler kullanabilirsiniz. Gelecek misafirlerin niteliklerine göre masaya ufak bir abajur yada mum yakılabilir. Gündüz yemeklerinde kullanabileceğiniz vazo içerisinde bahar çiçekleri güzel bir görsellik sağlayabilir. Masanın üzerine içecek şişesi veya yemek tenceresi koymak görselliği bozacaktır. Hızlı ulaşılması gereken bu tarz öğeler için yemek masasına yakın konumlandırılmış bir fiskos masası kullanabilirsiniz.

Son olarak servis ve yemek kurallarından biraz bahsedelim. Servisi yapan kişi sağındaki bayandan servis yapmaya başlamalı ve soldan servise devam etmeli. En son servis ev sahiplerine yapılır. Tatlı servisine geçmeden önce yemek tabaklarını ve kullanılmış çatal bıçağı kaldırarak masayı temizlemeyi unutmayın. Servis yaparken ısrarcı olmayın fakat yemeğin türüne bağlı olarak misafirlerinize bir tabak daha isteyip istemedikleri sorulabilir. Peçeteler resmi yemeklerinizde tabağın içine resmi olamayan yemeklerinizde ise tabağın sol kısmına konur.

Eğer ev sahibi değil de misafirseniz, Servis yapanın elinden kesinlikle bir şey almamaya dikkat edin. Bir şey isteyecekseniz alçak sesinizi kullanın. Kadehi el ile kapatmayın yada ters çevirmeyin. İçki istemediğinizi açıkça belirtin. Yemek bitiminde ev sahibine teşekkür edilmeli ve iltifat edilmelidir. Muhteşem yemekler vermek o kadar da zor değil. Sevdikleriniz ile yemeğin tadına varmak ise paha biçilemez.

 

Dekoratif Yemek Masası için Öneriler

1 Yorum

#1bursa dekorasyon03 Eylül 2011, 6:50 am

Teşekkürler…

Yorum Yaz

İsim:
E-mail:
Website:
Yorum:

Benzer YazılarAna Sayfaya Dön

Duvar Akvaryumları

Duvar Akvaryumları(2)

Hayatımızda en az sevdiklerimiz kadar değerli olan evcil hayvanlarımız için özel olarak tasarlanan dekoratif yaşam alanları bulunmaktadır. Yeni teknolojilerin dekorasyon sanatı ile birleşmesiyle beraber oluşan dekoratif yaşam alanları arasında en fazla göze çarpanlar duvar akvaryumları olmalıdır. Akvaryumların sakinleştirici özelliklerini sonuna kadar kullanmayı düşünen tasarımcılar duvar akvaryumları kullanılan odalarda genelde mavi ağırlıklı konseptler kullanarak dekorasyonu tamamlarlar.

Dekoratif Mumluklar

Dekoratif Mumluklar(1)

Ev dekorasyonu sanatında uzmanlar tarafından aksesuarların önemi her fırsatta belirtilmektedir. Aksesuar olarak kullanılan tarihi ışıklandırma araçlarından mumlar dekorasyon sanatında her odada kullanılabilir.  Uzmanlar tarafından genel olarak modern tasarımların içinde ayrılmaz bütün olarak kullanılan mum ve dekoratif mumluklar birbirinden farklı çeşitleri ile zevkinize bağlı bir dekorasyon yaratmanızı sağlıyor. Klasik tasarımlar içinde de keskin çizgilerle kullanılabilecek olan 

Dekoratif Havlular

Dekoratif Havlular(0)

Ev dekorasyonunda aksesuarların öneminin fazla olduğunu ileten uzmanlara göre banyo dekorasyonunu gösteren aksesuarların başında dekoratif havlular gelmektedir. Renk uyumu ve desen bakımından dekorasyonu tamamlayan özelliklere sahip olan dekoratif havlular sadece banyo dekorasyonunda değil mutfak dekorasyonunda da önemli pay sahibi olmaktadır. Dekoratif havlular çeşitleri ile her yıl dekorasyon modasına göre değişmektedir. Bu değişiklik dekoratif havluların bulunacağı

Dekorasyonda Yastıklar

Dekorasyonda Yastıklar(0)

Ev dekorasyonunda aksesuarların her zaman önemi fazladır. Aksesuar çeşitlerinin fazlalığı yapmış olduğumuz dekorasyona ve kullanılacak mekana  göre değişiklik gösterir. Ev özelliklede oturma odası dekorasyonunda küçük detayların büyük etkiler yaratacağını biliriz. Dekoratif bir yastığın kanepenize ne kadar değişik bir hava verdiğini gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Dekorasyona eklendiğinde küçük değişiklik olarak kabul edilen yastıkların bulundukları mekanı nasıl değiştirebileceğine dair

Duvar Kağıdı ve Modelleri

Duvar Kağıdı ve Modelleri(0)

Evlerimiz günlük iş hayatının yorgunluğunu attığımız, bizim için bulunmaz mekanlardır. Bu mekanları genelde kendi tercih ve isteklerimize göre dekore ederiz.  Duvar renklerini değiştirebilmek ancak boya ve duvar kağıtları ile olur.  Modern dekorasyon için duvar kağıtlarının önemidir. Günlerce evinizin boyanma zahmeti olmadan duvar renklerinden daha fazla çeşidi barındıran duvar kağıtların da odaların dekoratif özellik kazanabilmeleri için

Devamı...

Bilgilendirme ve İletişim

trendrehberim.com sitesinde yayınlanan yazı, makale ve haberlerin tamamını yada büyük bir kısmını kaynağına direk link vermeden veya izin almadan kopyalamak, değiştirmek ve yayınlamak yasaktır.

Telif Hakkı 2010-2011 ©

Sosyal Ağlar

En Popüler Kategoriler